Druk rotograwiurowy- czym jest i jak się go wykonuje?

Pojęcie druku rotograwiurowego jest dość specjalistyczne, jak się jednak okazuje w praktyce, jest to najbardziej wydajny sposób drukowania dużych nakładów materiałów. Z tego też względu jest on odpowiedni przy druku czasopism czy opakowań. Technicznie rzecz biorąc, rotograwiura stanowi pewną odmianę druku wklęsłego, a nawet ulepszoną formę światłodruku. Zależy nam tutaj przede wszystkim na tym, aby móc drukować szybko i dużo, ale jednocześnie- aby nie cierpiała na tym w żaden sposób jakość przygotowywanych materiałów. Te- przeznaczone do sprzedaży- nadal muszą zachęcać kolorami i swoją formą. Jak wobec tego można drukować dobrze, ale wydajnie?

Jak zadbać o wysoką jakość takiego druku?

W praktyce może to być naprawdę trudne, gdyż często duża prędkość druku powoduje ubytki estetyczne- mniejsze napigmentowanie kolorów czy martwe punkty. Dlatego też najbardziej polecanymi rozwiązaniami są specjalne wałki, walce, a także inne elementy takie jak tuleja cylindryczna, które można pokryć powłokami o specjalnych właściwościach. W takim przypadku zastosowanie znajduje wspomaganie elektrostatyczne- do unikalnych rozwiązań należy dodawanie nanocząsteczek węgla do powłok elastomerowych. Wspomaganie elektrostatyczne pozwala na uzyskanie jednorodnego pola elektrycznego- to z kolei stwarza możliwość znacznie dokładniejszego przyciągania atramentu. Zmniejsza się też ryzyko przeładowania i iskrzenia. Reasumując- można uzyskać lepsze pokrycie drukowanej powierzchni materiału atramentem, co skutkuje wyższa jakością.

Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości powłoki?

Powodów jest wiele, ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość wykonywanych w ten sposób materiałów. Specjalistyczne powłoki dedykowane do druku  rotograwiurowego dotyczą zarówno walców jak i rękawów- można więc to rozwiązanie dopasować do swojego parku maszynowego. Wytrzymała powłoka dobrej jakości to także możliwość zredukowania kosztów. Wpływa na to mniejsza ilość przestojów, mniej kłopotów z konserwacją, znacznie prostsza konfiguracja maszyn, a także mniejsze zużycie energii elektrycznej.

 

Z pewnością warto także zwrócić uwagę znaczą poprawę bezpieczeństwa w parku maszynowym. Wszystko dzięki temu, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia iskrzenia, ładunki mogą  być pod znacznie lepszą kontrolą. Elementy wyposażone w specjalistyczne, odpowiednio opatentowane powłoki są wygodniejsze w użyciu, dają lepsze rezultaty, znacznie lepiej sprawdzają się w codziennej praktyce i jest to widoczne gołym okiem.

https://www.hannecard.pl/