Jakie czynniki wpływają na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Czy fotowoltaika jest nadal opłacalną inwestycją? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, którzy jeszcze nie korzystali do tej pory z odnawialnych źródeł energii. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej jest jedną z popularniejszych opcji na częściową lub całkowitą niezależność od dostawcy prądu. Prowadzi to też do oczywistych oszczędności. Tego typu instalacja jest tym bardziej atrakcyjna im bardziej rosną ceny za energię elektryczną.  Warto poznać podstawowe czynniki, jakie tą opłacalność warunkują.

Czynniki które mają zdecydowanie największy wpływ na pożądany zwrot z inwestycji

  • Pierwszym istotnym czynnikiem są obowiązujące ceny prądu, co już zostało wcześniej wspomniane. Im wyższe są stawki za energię elektryczną tym ta opłacalność korzystania z własnego prądu jest wyższa.
  • Ogromny wpływ na zwrot kosztów ma także to ile wydajmy na samą instalację. Dlatego też warto szukać firm, których oferta będzie atrakcyjna, ale też które oferują profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych. Dolnośląskie to województwo, w którym znajdziemy takich firm przynajmniej kilka, ale można się też posiłkować ofertą przedsiębiorstw, które realizują projekty na terenie całego kraju. Z pewnością warto spojrzeć na stronę https://elektromasters.com.pl/fotowoltaika-dolnoslaskie/.
  • Nie bez znaczenia w przypadku kosztów instalacji jest też jakość wykorzystywanych komponentów. Niektóre tańsze rozwiązania mogą być mniej efektywne i mieć mniejszą żywotność.
  • Wśród kolejnych czynników, na które na pewno warto zwrócić uwagę jest poziom autokonsumpcji gospodarstwa. W momencie, kiedy ta konsumpcja jest wysoka to gospodarstwo domowe jest w stanie wykorzystywać jak największą ilość energii wyprodukowanej przez instalację. Oczywiście, możliwa jest odsprzedaż nadwyżki energii, ale jest to już w mniejszym stopniu opłacalne. Poziom autokonsumpcji można zwiększyć poprzez dodatkowe zainstalowanie w gospodarstwie pompy ciepła lub też magazynu energii.
  • Analizując czynniki wpływające na poziom zwrotu z inwestycji i czas oczekiwania na ten zwrot, na pewno trzeba wziąć pod uwagę dostępne dotacje. A więc to czy gospodarstwo będzie mogło skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, z programu czyste powietrze czy mój prąd.
  • Ostatnim takim istotnym czynnikiem jest wydajność całego systemu, czyli też sprawność samych paneli i to jaki czas jest potrzebny do wyprodukowania konkretnej ilości prądu. Panele o wysokiej sprawności mają również dłuższy czas eksploatacji.

 

Szacuje się, że oczekiwany zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną następuje po okresie od około 5 do 7 lat użytkowania. Jest to nadal bardzo atrakcyjna możliwość dla inwestorów, którzy są w stanie ponieść początkowe koszty jej wykonania.