Najciekawsze atrakcje turystyczne na świecie

Kiedy mowa o najlepszych atrakcjach turystycznych na całym świecie, nie sposób nie wspomnieć o tak zwanych siedmiu cudach świata, które z pewnością każdy jest w stanie chociaż po części wymienić. Jednym z nich jest słynny Wielki Mur chiński, który z pewnością jest celem wielu podróżników. Niemniej jednak skomplikowany język oraz niezbyt rozwinięta turystyka sprawia, iż wiele osób nie wybiera się w tamte rejony. Być może w innych częściach świata powszechniej organizowane są wyprawy do Chin, niemniej jednak wśród Polaków nie jest to zbyt popularny region. A szkoda, bo z pewnością kultura tego miejsca jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, można znaleźć tu wiele ciekawych obiektów, a jednocześnie natknąć się na nowinki technologiczne, których jeszcze długo nie będzie w naszym kraju. Innym miejscem, które trzeba odwiedzić jest na pewno Tadż Mahal, czyli wspaniała świątynia wzbudzająca respekt nawet wśród współczesnych ludzi. Jest to bez wątpienia najbardziej znana budowla, jaką wzniesiono w Indiach, dlatego też jeśli kiedykolwiek będziemy mieli okazję, by znaleźć się w tym kraju powinniśmy zrobić wszystko, by móc znaleźć się w jej pobliżu. Przenosząc się w zupełnie inny region, dobrym posunięciem może okazać się odwiedzenia Machu Picchu, pozostałości po cywilizacji Inków. Możliwość odwiedzenia tego miejsca z pewnością byłaby niesamowitym przeżyciem, niemniej jednak niewielu może pozwolić sobie na taki luksus. Jeśli mowa jednak o cudzie świata, który znajduje się najbliżej naszego kraju to jest to bez wątpienia Koloseum. Nie dziwi, że ta wzniesiona wieki temu siłą ludzkiej pracy budowla do dziś wzbudza zarówno zachwyt jak i przerażenie, niemniej jednak wielu z nas trudno jest zrozumieć ogrom męki jaki związany był z wzniesieniem tego miejsca. Jednak nie tylko seidem cudów świata warto jest odwiedzać, w końcu wiele osób najchętniej pobuszowałoby po afrykańskim safari czy po prostu oddało się labie na Wyspach Kanaryjskich. W końcu na świecie nie brakuje cudownych miejsc, szkoda tylko, że nie każdy będzie miał okazję je odwiedzić.

Tags: , , , ,

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Europie

Mówiąc o najciekawszych atrakcjach turystycznych Europy tak naprawdę trudno jest być obiektywnym, bowiem bez wątpienia każdy człowiek ma swoje typy. Niemniej jednak są takie budowle i takie miejsca, które każdy musi odwiedzić, znajdując się w danym regionie.  Z tego też względu warto rozpocząć wyliczanie od naszych zachodnich sąsiadów, bowiem tu z pewnością znajdziemy wiele ciekawych miejsc. Wiele osób mogło nie słyszeć o szlaku baśniowym, na który to składają się fantastyczne miejsca związane z najbardziej znanymi baśniami braci Grimm. Jeśli zatem mamy ochotę na długą podróż po krainie wyobraźni i jednoczesny powrót do lat dzieciństwa to zdecydowanie powinniśmy podążać tym bajkowym szlakiem. Kierując się dalej na zachód nie możemy nie wpaść do Paryża, jednego z najbardziej znanych miast na świecie. Znajdziemy tu słynną w dzisiejszych czasach Wieżę Eiffla, która swego czasu prawie, że została zdemontowana, ale jak pewnie wiele osób miało okazję słyszeć, uratowała ją antena radiowa, dzięki której możliwe stało się nadawanie audycji. Poza tym warto również wspomnieć o tym, iż będąc w Paryżu grzechem byłoby nie zajrzeć do Wersalu, wspaniałego kompleksu pałacowego władców francuskim. Na pewno każdy zauroczy się w tym pełnym przepychu miejscu, które na zawsze zapada w pamięć. W wolnych chwilach zawsze warto wybrać się również na zwykły spacer po Paryżu, który pozwoli nam odkryć czar tego miejsca. Miejscem, które na pewno jest warte odwiedzenia jest również Rzym, ze swoim Koloseum, tysiącem wspaniałych budowli sakralnych i oczywiście nieocenioną Kaplicą Sykstyńską. Miastem, które na pewno każdego urzeknie będzie również Londyn, ze swoimi stylowymi budynkami i niezapomnianymi miejscami. Warto zwiedzić tu takie obiekty jak chociażby Big Ben czy muzeum figur woskowych. Podróżując po Europie nie można zapomnieć także o słonecznej Hiszpanii z przepiękną Barceloną i jej niesamowitą kulturą. Nie da się ukryć, iż Europa dzięki swojej długiej i bogatej historii ma wiele miejsc, które warto jest odwiedzić.

Tags: , , ,

Gdzie spędzić wakacje?

W dzisiejszych czasach podróżnicze możliwości są naprawdę ogromne, nie dziwi zatem fakt, iż wiele osób nie wie, gdzie wybrać się na wakacje, bo po prostu ofert jest za dużo. Doskonałym rozwiązaniem będzie dopasowanie idealnych wakacji do naszego charakteru i sposobu, w jaki lubimy spędzać wolny czas. Osoby aktywne, lubiące sport z pewnością bardzo chętnie wybiorą się w góry, gdzie można nie tylko odpocząć, ale również nieco się zmęczyć poprzez zdobywanie kolejnych szczytów. Na pewno doskonale będą bawić się tu osoby, które lubią nie tylko leżeć godzinami, ale są także gotowi na czasochłonne i nierzadko męczące piesze wędrówki. Kiedy znudzi nam się wędrowanie po górach zawsze możemy również zwiedzić region, wpaść do Krakowa czy też pojechać na Słowację, polskie Tatry z pewnością oferują wiele wspaniałych możliwości. Niemniej jednak góry nie muszą wcale oznaczać Tatr, zawsze możemy postawić na Beskidy, a kiedy mamy duży budżet także na nieco bardziej egzotyczne rozwiązania. Jeśli z kolei jesteśmy fanami architektury, a w wolnych chwilach chętnie przeglądamy opisy słynnych budowli to na pewno doskonale będziemy czuli się wszędzie tam, gdzie będzie dużo muzeów, zamków i innych ciekawych obiektów do zwiedzania. Na pewno zadowolą nas takie miasta jak Rzym czy Paryż, a jeśli jesteśmy trochę bardziej wybredni możemy również zdecydować się na mniej popularne miejsca, w których będziemy mogli odkrywać nowe rzeczy, o których nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji słyszeć. Jest również spora grupa ludzi, którzy w wakacjach upatrują przede wszystkim możliwości do wylegiwania się na plaży, dlatego też zawczasu powinni oni pomyśleć o zarezerwowaniu miejsca w hotelu przy plaży. Egzotyczne piaski z pewnością będą w ich przypadku znakomitym rozwiązaniem, dlatego też zaopatrzmy się w olejek do opalania i nie bójmy się rozłożyć leżaka w słonecznym miejscu. Kiedy znudzi nam się leżenie na plaży z pewnością będziemy mogli wypocząć w czasie zwiedzania miasta czy miasteczka, w którym to przyszło się nam zatrzymać.

Tags: , , , ,

Turystyczne upodobania Polaków

Odkąd granice się otworzyły, coraz więcej osób z uwielbieniem wyjeżdża na zagraniczne wakacje, dokąd jednak Polacy wybierają się najchętniej? W czasie lata wiele osób ochoczo wyjeżdża w słoneczne regiony, gdzie zawsze można liczyć na piękną pogodę i piaszczyste plaże. Popularne stały się u nas takie miejsca jak Bułgaria, Chorwacja czy nieco bardziej oklepana Kreta. Jeśli chcemy odpocząć pod przysłowiowymi palmami z pewnością bardzo chętnie wybieramy się w rejon basenu Morza Śródziemnego. Wiele osób lubi również prawdziwe, turystyczne zwiedzanie i w tym celu podróżuje w takie rejony jak chociażby Hiszpania. Możliwość zwiedzania Barcelony czy też Madrytu to na pewno nie lada gratka dla wszystkich podróżników, którzy lubią odkrywać nowe miejsca i zwiedzać najbardziej znane obiekty. Idealnym miejscem zdaje się być również Paryż, niestety wiele osób nie może pozwolić sobie na taki luksus, jako iż wyjazdy do Francji są stosunkowo drogie. Same wstępy na takie obiekty jak Wieża Eiffla czy też wejściówki do Luwru mają niebotycznie wysokie ceny. Jednym z rejonów, który ostatnio stał się bardzo modny jest na pewno Turcja, gdzie piękne krajobrazy nieodłącznie wiążą się z cudowną pogodą. Jeśli zatem zależy nam na opaleniźnie, a jednocześnie chcemy poznać wspaniałą kulturę to na pewno będzie to miejsce dla nas. Z pewnością warto również odwiedzić Rzym, który jest prawdziwą Mekką wszystkich turystów. Wszyscy chętnie obejrzą przecież słynne Koloseum czy też fontannę di Trevi, nawet jeśli nie są wielkimi fanami zwiedzania. Wybierając się na wakacje Polacy dość dużą wagę przywiązują do cen, jednak ze względu na to, iż obecnie wielu naszych rodaków ma znajomych czy krewnych za granicą, doskonałą okazją zdają się być wyprawy do Irlandii, Holandii czy też Anglii. Można tu przecież nie tylko wspaniale wypocząć, ale również spędzić nieco czasu z bliskimi, z którymi na co dzień przez znaczną odległość nie mamy zbyt dużego kontaktu. A jeśli nie interesują nad zagraniczne wojaże, zawsze możemy sprawdzić na nasze Tatry czy Bałtyk.

Tags: , , , ,

Turystyczne szlaki w Polsce

Wiele osób uważa, że w naszym kraju nie ma niczego szczególnego do zwiedzania, niemniej jednak jednocześnie wielu zagranicznych turystów obiera sobie nasz kraj jako wakacyjny cel podróży. Czy zatem rzeczywiście nie mamy się czym pochwalić, czy też po prostu sami nie chcemy odkryć prawdziwego uroku Polski? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, iż w naszym kraju jest wiele starych, pięknych miast z tradycjami, które bez wątpienia warto jest odwiedzić. Do nich zalicza się znany wszystkim Kraków ze swoim słynnym Wawelem i Kościołem Mariackim. Niemniej jednak Kraków to z pewnością miejsce, w którym można znaleźć również wiele innych, ciekawych atrakcji, nawet jeśli nie będziemy szukać zbyt głęboko. Doskonale spędzać czas możemy również w Warszawie, bowiem chociaż wiele osób lubi narzekać na to miasto, to nie da się ukryć, iż ma ono także swoje mocne strony. Należy do nich niewątpliwie Teatr Wielki, Łazienki czy Stare Miasto, jeśli zatem mamy okazję zabawić przez chwilę w stolicy, zdecydowanie powinniśmy to uczynić. Na pewno nie będziemy żałować również czasu spędzonego w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest niezwykle nowoczesne i atrakcyjne dla turystów w każdym wieku. Kiedy z kolei dopisuje pogoda zawsze możemy wybrać się nad Bałtyk i zabawić nieco chociażby w Trójmieście. Luksusowy Sopot z pewnością bardzo chętnie przywita nas swoim blichtrem, możemy poleżeć tu na plaży tuż przed jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce. Doskonałą zabawą z pewnością będzie również możliwość przejazdu motorówką czy sam spacer po molo, które w tym roku zostało powiększone o wspaniałą przystań dla jachtów. Poza tym w mniej urocze dni możemy zwiedzić gdańską starówkę, na której spotkamy turystów z całego świata, zachwycających się wspaniałym budownictwem starego Gdańska. W wolnych chwilach można również wpaść do Parku Oliwskiego czy też wdrapać się na Gradową Górę, na której doskonale widać panoramę całego miasta. Nie bójmy się zatem odkrywać naszego kraju, bowiem z pewnością jest on tego w stu procentach godzien.

Tags: , , , ,

Wycieczki z biura podróży

Korzystanie z ofert biura podróży z pewnością ma swoje wady i zalety, dlatego też zanim poczujemy się jak prawdziwi turyści powinniśmy przemyśleć wady i zalety takiego rozwiązania. Oferty biur podróży to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie lubią samodzielnie planować wycieczek, siedzieć z mapą czy przewodnikiem i wyszukiwać kolejnych atrakcji. W programie wycieczki zwykle znajduje się wiele ciekawych punktów, dzięki którym będziemy mogli zwiedzić najciekawsze zakątki w danym miejscu. Poza tym na takich wyprawach zwykle możemy liczyć na przewodnika, który wyczerpująco i ciekawie opowie nam o zwiedzanych budowlach jak również kulturze regionu, w jakim się znajdujemy. Bardzo często w ofercie biura podróży zawarty jest także nocleg oraz przejazd, dzięki czemu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Jeśli nie mamy ochoty na zwiedzanie i wolelibyśmy w tym czasie powygrzewać się na plaży to z pewnością nie będzie ku temu przeciwwskazań. W końcu to nasze wakacje i my będziemy decydować, co będziemy robić, niemniej jednak warto takie decyzje podjąć wcześniej, by uniknąć konieczności uiszczania dodatkowych opłat za atrakcje, z których nie będziemy korzystać. Jeśli decydujemy się na wylegiwanie się nad morzem powinniśmy również zadbać o to, by hotel, w jakim się zakwaterujemy znajdował się jak najbliżej plaży. Kupując wycieczkę warto zatem porozmawiać o tym, z osobą która nas obsługuje, by później nie przeżyć nieprzyjemnej niespodzianki. Osoby, które wolą odkrywać świat w nieco inny sposób spokojnie mogą udać się w podróż na własną rękę, niemniej jednak takie rozwiązanie bez wątpienia wymaga znacznie więcej przygotowań, trzeba bowiem będzie samemu wytyczyć trasy wycieczek i przygotować się na różne przygody. Jeśli będziemy chcieli coś zwiedzać zwykle będziemy musieli dość długo czekać w kolejce do najpopularniejszych obiektów, podczas gdy biura podróży zwykle mają zagwarantowane pierwszeństwo. Zatem, to czy pojedziemy na wakacje na własną rękę czy z grupą podróżników, którzy wykupili taką samą wycieczkę zależeć będzie tylko od nas.

Tags: , , ,

Podróżowanie samolotem

Podróż samolotem to nie lada przeżycie dla wielu osób, zwłaszcza tych które na pokład wielkiej machiny wsiadają po raz pierwszy w życiu. Z tego też względu warto się na to wydarzenie odpowiednie przygotować, zwłaszcza jeśli nie możemy go uniknąć. Warto wiedzieć bowiem, iż niektóre biura podróży oferują autokarowy dojazd na miejsce wypoczynku, niemniej jednak jest to o wiele bardziej czasochłonne rozwiązanie. Samolotem możemy przemieścić się bardzo szybko, poza tym wbrew pozorom jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie. Wbrew pozorom częstotliwość wypadków czy to samochodowych, czy też autokarowych jest o wiele większa niż katastrofy lotnicze. Niemniej jednak ze względu na to, iż te ostatnie kończą się zwykle śmiertelnie dla wszystkich pasażerów, ludzie obawiają się ich o wiele bardziej niż zwykłych kraks. Zanim wsiądziemy na pokład powinniśmy zająć się czymś, co sprawi, że nie będziemy natrętnie myśleć o możliwej katastrofie. Jeśli uda nam się ta sztuka z pewnością o wiele szybciej osiągniemy spokój, powinniśmy również zabrać ze sobą książkę czy gazetę, by w samolocie móc skupić na czymś uwagę. Podróż z pewnością stanie się o wiele przyjemniejsza również wtedy, gdy obok nas będzie siedział ktoś bliski. Rozmowa bardzo szybko może ukoić skołatane nerwy, poza tym zawsze dobrze jest się mieć do kogo przytulić w razie nagłego ataku paniki. Jeśli jednak strach jest naprawdę duży możemy zdecydować się na zażycie środków uspokajających czy też nasennych, dzięki czemu farmakologicznie uciszymy swoje obawy na czas lotu. Latając samolotem warto pamiętać również o pozytywach takiego rozwiązania, których na pewno nie brakuje. Samolot nie utknie w korkach, nie będzie wolno sunął po monotonnej jezdni, nawet jeśli nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy w ten sposób z pewnością będzie to dla nas świetne doświadczenie. Poza tym na wyczuwany urlop dostaniemy się o wiele szybciej niż zajęłoby nam to, gdybyśmy podróżowali autobusem. Nie obawiajmy się zatem próbować nowych rzeczy i jeśli tylko mamy okazje, ochoczo wsiądźmy na pokład samolotu.

Tags: , , ,

Nowe rodzaje turystyki, niekonwecjonalna

Nowe rodzaje turystyki

W formie dowcipu często wymyśla się nowe rodzaje turystyki. Jedne można traktować bardziej poważnie inne oczywiście mniej. Wspomniana wcześniej turystyka interpersonalna bezsprzecznie funkcjonuje w społeczeństwie, temat ten stanowi jednak tabu na tyle, że póki co krępujemy się o nim mówić. Inni wprost ten rodzaj turystyki określają „turystyką seksualną”. Dla dowcipu wymyśla się również na przykład turystykę informatyczną, która, o dziwo, ma również swoje uzasadnienie we współczesnym świecie, bowiem maniacy komputerowi zwykli traktować swój komputer jako teren do przemieszczania się w różnych przestrzeniach, często sami przemieszczają się również ze swoim komputerem po całym domu, do którego przylgnęli na tyle, ze nie mogę się oderwać od niego nawet w nocy. Więc jak te ćmy siedzą nad nim po nocach. Turystyka odnosi się zatem do wielu sfer i im bardziej pomysłowo j traktujemy, tym bardziej szerzej rozrasta się to pojęcie. Zatem użyjmy swojej wyobraźni i wmyślmy kolejny nowy i niekonwencjonalny typ podróżowania.

Turystyka niekonwecjonalna

Z niekonwecjonalnością w turystyce wiążą się coraz nowe pomysły podróżowania. Niektórzy podróżują zwykłymi środkami lokomocji jak na przykład rower, ale docierają do takich miejsc, uprzednio zmierzywszy się z ogromna ilością tysiąca, a czasem i więcej kilometrów, by wpisać się swoim wyczynem na karty księgi rekordów albo po prostu chcą dokonać czegoś, o czym będzie się pisać w gazetach, mówić w radio i pokazywać w telewizji. Innymi słowy chcemy jak zawsze być sławni i zaistnieć w świecie show biznesu. I tak w gazetach podróżniczych lub geograficznych i ogólnie nawet innych możemy przeczytać lub obejrzeć w telewizji ekstremalną podróż traktorem. Zwykły wiejski środek transportu staje się zatem przedmiotem sławy, a wszystko zza sprawą pomysłowości kierowcy, który sławą cieszy się oczywiście znacznie większą w momencie dojechania do celu. Na pewno nie jest to osoba o słabych nerwach i też o małym poczuciu humoru, bo wsiąść do traktora i pokazać się ludziom na ulicach nawet większych miast wymaga dużego dystansu do własnej osoby.

Tags: , , , , , , ,

Turystyka krajoznawcza i historyczna

Pośród turystów są też tacy, którzy nad luksusy zagranicznych kurortów czy labirynty historycznych miast, wynoszą obcowanie z przyrodą. Oni będę gotowi spędzić cały swój urlop pod namiotami nad urokliwym jeziorkiem. Dla nich piękno krajobrazów, świeże powietrze i ptasie trele są znacznie bardziej interesujące, niż muzea i galerie. Niektórzy z nich lubią sobie po prostu spokojnie posiedzieć na łonie natury. Inni zaś wolą trochę pozdobywać, dlatego chętnie jeżdżą w góry czy wybierają się na piesze wycieczki po parkach krajobrazowych i narodowych. Egzotyka raczej rzadko leży w kręgu ich zainteresowań, wybierają raczej krajowe wycieczki. Chętnie spędzają podróżują z plecakiem i niestraszne im spartańskie warunki, w jakich czasami przychodzi im mieszkać. Ci, których ten rodzaj turystyki specjalnie nie fascynuje pewnie w ogóle nie są w stanie zrozumieć takiej formy wypoczynku, niemniej trzeba przyznać, że ma ona dwie podstawowe zalety. Po pierwsze jest zdrowa, bo świetnie pozawala odetchnąć od miejskiego zgiełku. Po drugie zaś, w porównaniu z innymi formami turystyki, jest po prostu dość tania.

Są bardzo różne rodzaje turystów, które wyodrębniają się w oparciu o indywidualne zainteresowania. Wśród wielu grup są tacy amatorzy wycieczek, którzy parają się turystyką głównie dla kontaktu z miejscami historycznymi. Warto nadmienić, że wcale nie muszą to być nauczyciele czy studenci historii, najczęściej to po prostu fascynaci. Niektórzy mają swoje ulubione epoki, wydarzenia, kraje  czy wybranych władców i właśnie z nimi wiążą cele swoich urlopowych wyjazdów. Na przykład, ktoś kto interesuje się starożytnością z zapałem będzie zwiedzał Włochy, Grecję czy Egipt i każde inne miejsce, w którym znajdzie choćby cień starożytnych cywilizacji. Z kolei miłośnik Francji, chętnie spędzi tam każde wakacje. I to nie zawsze w Paryżu. Raczej wytrwale będzie ją zwiedzał kawałek po kawałku, po to, by tropić ślady rewolucji czy francuskich władców. Jeśli ma się taką pasję, to jest ona niezwykle imponująca. Jej realizacja najczęściej do najtańszych nie należy, ale za to może być prawdziwie satysfakcjonująca.

Tags: , , , , , , , , , ,

Wyjazdy zorganizowane, czy na własną rękę?

Wyjazdy zorganizowane są bardzo dobra formą rozrywki dla początkujących turystów. Jeśli jeszcze nie mamy pojęcia, jak turystyka działa i nie jesteśmy asami logistyki, to lepiej po prostu powierzyć swoje wypady firmom, które zorganizują je za nas. Oczywiście musimy się wówczas liczyć z tym, że wyjazd nie będzie przebiegał dokładnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeśli wybieramy się w jakieś miejsce, to powinniśmy najpierw dokładnie sprawdzić, co interesującego tam możemy zobaczyć, jak przedstawia się baza noclegowa, no i przede wszystkim sprawdzić, jakie są tam ceny. Dopiero kiedy mamy informacje na ten temat, możemy spokojnie udać się do biura podróży, które organizuje wycieczki do miejsca, którym jesteśmy zainteresowani. Jeśli wcześniej sprawdziliśmy, potencjalne atrakcje, wiemy o czym mówimy i możemy wówczas wybrać opcję, która jest dla nas najbardziej odpowiednia. Kiedy już trochę popraktykujemy wyjazdy zorganizowane i poznamy turystyczne zasady, możemy spróbować opracować jakiś wyjazd na własną rękę. Ale to dopiero wówczas, gdy zdobędziemy pewne doświadczenie jako turyści.

Samodzielne wypady, są tym, co wytrawny turysta kocha najbardziej. Po pierwsze dlatego, że wycieczka, którą sobie zaplanuje od A do Z jest taka, jakiej właśnie chciał. Jeśli chce zwiedzać Wilno przez tydzień to zwiedza, jeśli chce ominąć muzeum Lenina to omija. Po prostu robi co chce i ogląda, co chce. Po drugie, samodzielna wycieczka, to też duży margines wolności. Jak turysta trafi na coś interesującego, to może sobie sam zmodyfikować trasę i dorzucić na niej jeszcze jeden punkt. Dodatkowym atutem samodzielnych wypadów jest to, że samemu kontroluje się koszty. Poza tym można sobie dogodnie zaplanować noclegi. W dodatku jak sami dla siebie jesteśmy biurem podróży, to nie ma najmniejszego zagrożenie, że po wylądowaniu na lotnisku w kraju, który chcemy zwiedzać pozostaniemy zupełnie sami, bo akurat nasz organizator teraz zbankrutował. Generalnie są więc same plusy, no może za wyjątkiem tego, że to na nas spada organizacja wyjazdu i w razie jak coś się nie uda nie można na nikogo zwalić winy.

Tags: , , , , , ,

 Page 1 of 2  1  2 »